Tomasz G
VIP
Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 2040
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 1/5
|
Wysłany: Czw 15:40, 13 Sie 2015 Temat postu: Nieprzypadkowa zbieznosc .... |
|
|
Nieprzypadkowa zbieznosc (ZC 08/2015)
Swieto Wniebowziecia Najswietszej Maryi Panny oraz Swieto Wojska Polskiego laczy ta sama data — 15 sierpnia. Przypadek?
Sierpien to w Polsce miesiac Swieta Wniebowziecia NMP oraz pielgrzymek do Czestochowy. Blizsze przyjrzenie sie istocie tego swieta ujawnia jego watle podstawy. Dogmat o wniebowzieciu Marii jest ostatnim z czterech dogmatow maryjnych. W katolicyzmie dogmat to prawda wiary objawiona przez Boga, a autorytatywnie przekazana przez Kosciol, czy to jako definicja soborowa, czy papieska. Dogmaty w katolicyzmie maja charakter nieomylny; maja wyplywac z Pisma Swietego, tradycji i samoswiadomosci Kosciola. Te cztery to dogmat o Marii jako matce Boga, o jej niepokalanym poczeciu, jej nieustajacym dziewictwie i wreszcie jej wniebowzieciu. Ten ostatni zostal ogloszony dopiero w... 1950 roku. Troche pozno jak na rzekomo nieustanna i od samego poczatku obecna w chrzescijanstwie wiare w owo wniebowziecie, nieprawdaz? Z udowodnieniem „wyplywania” tych dogmatow z Biblii tez bylby klopot. Felieton to nie miejsce na szczegolowa analize teologiczna, wiec wykazywanie problematycznosci trzech pierwszych dogmatow sobie daruje, ale nie czwartego, zwlaszcza ze chodzi o sierpien... Dogmat o wniebowzieciu Marii probuje sie uzasadniac fragmentem z Ksiegi Apokalipsy o znaku na niebie — brzemiennej kobiecie odzianej w slonce, z ksiezycem pod stopami i w koronie z dwunastu gwiazd.
Kobieta ta w bolach urodzila syna, ktory ma rzadzic wszystkimi narodami, ale wczesniej sam zostal „porwany do Boga i do jego tronu”1. Katolicka interpretacja jest prosta — ta kobieta to Maria, a ze znak byl na niebie, to wniebowzieta. Jej syn to Jezus, a Jego porwanie do Boga to Jego wniebowstapienie. To tylez proste, co bezpodstawne. Ksiega Apokalipsy to ksiega symboliczna. W calym Pismie Swietym kobieta jest symbolem Kosciola, ludu Bozego, a nie samej Marii. „Mezowie, milujcie zony swoje, jak i Chrystus umilowal Kosciol (...). Dlatego opusci czlowiek ojca i matke, i polaczy sie z zona swoja, a tych dwoje bedzie jednym cialem. Tajemnica to wielka, ale ja odnosze to do Chrystusa i Kosciola”2.
Przykladow takiej symboliki jest wiecej. Z lona ludu Bozego, Izraela, w bolach przesladowan i cierpien, jakich narod ten doswiadczal na przestrzeni wiekow, przyszedl na swiat wyczekiwany Mesjasz, Jezus z Nazaretu. Jedyne wniebowziecie wspomniane w tym fragmencie to wniebowstapienie Jezusa. A skad zbieznosc dat tych swiat? Swieto Wojska Polskiego upamietnia tzw. cud nad Wisla — przelom w wojnie polsko-rosyjskiej z 1920 roku. 15 sierpnia wojska polskie po miesiacach cofania sie dzieki smialemu manewrowi oskrzydlajacemu marszalka Jozefa Pilsudskiego wyprowadzonemu znad rzeki Wieprz, doprowadzily wroga do odwrotu spod Warszawy, by go nieco pozniej ostatecznie pokonac. Nie byloby zadnego problemu, gdyby ow „cud” rozpatrywac jedynie w sensie niezwyklego, nadzwyczajnego, niespodziewanego zdarzenia, jakim byl ow ryzykowny manewr. Jednak Kosciol katolicki zadbal, by ten cud przypisac wniebowzietej Marii, „Patronce, Tarczy i Obronczyni” Warszawy.
Twierdzi sie, ze to jej pojawienie sie na niebie w ow dzien wywolalo wsrod bolszewickich soldatow przerazenie i paniczna ucieczke. No coz... O cudach niebedacych zadnymi cudami tez w tym numerze piszemy. Natomiast jedynym religijnym aspektem wojskowego cudu nad Wisla bylo zagluszanie przez Polakow radzieckich radiostacji polowych z rozkazami silniejszym sygnalem z polskiej radiostacji przez nadawanie Rosjanom przez dwa dni... tekstow Pisma Swietego.
Andrzej Sicinski.
Skrot artykulu. Calosc juz do przeczytania w wersji elektronicznej, PDF lub EPUB miesiecznika „Znaki Czasu”.
1 Zob. Ap 12,1-2.5. 2 Ef 5,25.31-32; por. Jr 3,6-10.20; Ez 16,8-14; Oz 2.
Post został pochwalony 0 razy
|
|