Tomasz G
VIP
Dołączył: 14 Wrz 2011
Posty: 2043
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 1/5
|
Wysłany: Pią 12:46, 15 Kwi 2016 Temat postu: K ADS najszybciej rozwijajacym sie kosciolem w USA |
|
|
Adwentysci Dnia Siodmego najszybciej rozwijajacym sie kosciolem w USA
Odpoczywaj w sobote. Przestrzegaj starotestamentowych zalecen dotyczacych diety. Badz gotowy na powtorne przyjscie Jezusa Chrystusa. Byc moze te praktyki wydaja ci sie osobliwe lub przestarzale, ale to wlasnie one charakteryzuja Kosciol Adwentystow Dnia Siodmego – najszybciej rozwijajaca sie denominacje w Ameryce
Najnowsze dane wskazuja na wzrost Kosciola Adwentystow Dnia Siodmego w Ameryce Polnocnej o 2,5%, podczas gdy najwazniejsze denominacje religijne (m.in. Poludniowi Baptysci) w tym samym czasie notuja tendencje znizkowa. Kosciol Adwentystow rozwija sie rowniez o 75% szybciej niz Mormoni (1,4%), ktorzy priorytetowo traktuja liczebny wzrost kosciola.
Dla obserwatorow spoza Kosciola Adwentystow Dnia Siodmego ten niezwykle dynamiczny rozwoj wydaje sie klopotliwy: „Mamy do czynienia z denominacja, ktora zwyczajnie wraca do podstaw” – mowi Daniel Shaw, ekspert z dziedziny misji chrzescijanskiej w Fuller Theological Seminary w Pasadenie. „Jest to kompletne zaprzeczenie tego co dzieje sie dzis z amerykanska kultura. Nie potrafie wytlumaczyc tego fenomenu” – dodaje Shaw.
Adwentysci Dnia Siodmego zadaja jednak inne pytanie: Dlaczego w Stanach Zjednoczonych kosciol nie rozwija sie jeszcze szybciej? Obecnie mieszka tu tylko 1,1 milionow sposrod 16 milionow adwentystow na calym swiecie Pomimo swoich amerykanskich korzeni, adwentyzm rozwija sie ponad dwa razy szybciej w wielu innych miejscach na swiecie.
„Nie czujemy, ze kosciol rozwija sie w szybkim tempie i jest to dla nas spore zmartwienie, szczegolnie w Ameryce Polnocnej” – mowi Ron Clouzet, dyrektor North American Division Evangelism Institute na Andrew University w Berrien Springs (Michigan). Latynoamerykanscy adwentysci to „jedyna grupa, ktora rozwija sie bardzo dobrze – kontynuuje Clouzet. „Gdyby nie oni, nasza sytuacja bylaby jeszcze gorsza”.
Przestrzeganie soboty i wegetarianski styl zycia wychodza daleko poza szeroki nurt wspolczesnego chrzescijanstwa. Jednak dla adwentystow okazuja sie one byc bardziej zaleta anizeli niedogodnoscia.
Od polowy XIX wieku, gdy ruch adwentystyczny narodzil sie w New Hampshire, Adwentysci Dnia Siodmego odczuwaja pilna misje gloszenia ewangelii – z szczegolnym podkresleniem rychlego powtornego przyjscia Chrystusa – calemu swiatu. Sedno swojej misji adwentysci upatruja w 12 wersecie 14 rozdzialu Ksiegi Objawienia, zgodnie z ktorym to w ostatnich dniach „okaze wytrwanie swietych, ktorzy przestrzegaja przykazan Bozych i wiary Jezusa”.
Nacisk na globalne oddzialywanie kosciola zaczyna przynosic owoce. Imigranci, ktorzy przybywaja dzis do Stanow Zjednoczonych, czesto pochodza z roznych czesci Ameryki Lacinskiej oraz Afryki, gdzie Adwentysci Dnia Siodmego posiadaja rozbudowana siec kosciolow, szkol i szpitali.
Ci, ktorzy przybywaja do Stanow Zjednoczonych z Brazylii, czy tez Meksyku, czuja sie jak u siebie w domu w lokalnym adwentystycznym kosciele, gdzie spotykaja pastora, ktory mowi ich jezykiem i dobrze zna ich kulture” – powiedzial Edwin Hernandez, pracownik naukowy w Centrum Studiow nad Religia Lacinska na Uniwersytecie w Notre Dame.
Imigranci to nie jedyna grupa wplywajaca na rozwoj Kosciola Adwentystow Dnia Siodmego. W powszechnej swiadomosci amerykanskiego spoleczenstwa, adwentysci to ludzie cieszacy sie dobrym zdrowiem i dlugowiecznoscia. Zgodnie z najnowszymi badaniami adwentysci zyja o 10 lat dluzej niz przecietny Amerykanin. Dokonania na gruncie zdrowia i edukacji sprawiaja, ze adwentysci zostali zauwazeni nawet przez dotychczasowych sceptykow, ktorzy podzielaja te priorytety.
Nowi czlonkowie Kosciola doceniaja rowniez jednoznacznosc i jasnosc adwentystycznych zasad wiary. Diana Syth przez lata uczeszczala do wielu protestanckich kosciolow. Nigdzie jednak nie otrzymala wlasciwych informacji dotyczacych tego, co to znaczy byc prawdziwym chrzescijaninem. Az do momentu, kiedy 6 lat temu Diana i jej maz dowiedzieli sie o Adwentystach Dnia Siodmego od swojego rodzenstwa.
„Moj (dorosly) syn zauwazyl spora zmiane jaka w nasz zaszla” – mowi Syth. „Widzi w nas pewien pokoj. Nadzieja pojawila sie tam, gdzie wczesniej jej nie bylo”.
Adwentysci otrzymuja rowniez nagrode za swoj wysilek wlozony w dzialania ewangelizacyjne. W odpowiedzi na ogolnonarodowa inicjatywe, w 2009 roku ponad 80% z 6 000 adwentystycznych kosciolow w Ameryce Polnocnej zorganizowalo tygodniowe wydarzenia ewangelizacyjne w hotelach oraz innych placowkach.
Co roku od 1/3 do polowy adwentystycznych zborow organizuje tego rodzaju wydarzenia, a to przeklada sie na stope wzrostu kosciola wynoszaca okolo 1,7% - wciaz zdecydowanie wiecej od innych denominacji religijnych w Ameryce Polnocnej..
Kreatywnosc przeklada sie na rozwoj adwentyzmu nawet w tych miejscach, ktore zbytnio nie kojarza sie z nadmierna religijnoscia ich mieszkancow. Dla przykladu, w Waszyngtonie adwentysci stworzyli siec „chrzescijanskich kawiarni”, gdzie ludzie moga sie zrelaksowac i zadawac pytania bez poczucia presji ze strony kosciola.
„Nie zawsze musisz zapraszac ludzi od kosciola” – mowi Alexander Bryant. „Po prostu siadasz obok nich, rozmawiasz z nimi, tworzysz dobra wiez i powoli zaczynasz opowiadac im o Chrystusie”.
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|